Czym jest tzw. punkt rosy?

rosa na szybie

Czasami zdarza się tak, że obiekty albo ich elementy ulegają zalaniu czy zawilgoceniu. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie procedury osuszania ścian, osuszania wilgoci czy osuszania warstw izolacji. Jednym z parametrów, który pomoże w poprawnym wykonaniu prac, jest tak zwany punkt rosy. Co należy wiedzieć na jego temat?

Czym właściwie jest punkt rosy? 

O punkcie rosy można usłyszeć w wielu sytuacjach. Pojęcie jest stosowane przede wszystkim w przypadku konieczności osuszania ścian czy innych części budynków. Oznaczając punkt rosy, trzeba określić stan skupienia wody oraz jej formę – kropel lub cząsteczek lotnych. W punkcie rosy para wodna zaczyna się skraplać.

Zjawisko jest najlepiej widoczne na wilgotnych szybach. Temperatura rosy jest z kolei taką, przy której cząstki pary wodnej opadają na ziemię, przekształcając się w krople. Punkt rosy jest stałą wartością i można go obliczyć ze wzoru, jednak jest do tego potrzebny termometr i higrometr.

Znaczenie punktu rosy w pomieszczeniach 

Jak już wspomnieliśmy, z punktem rosy mamy do czynienia między innymi w czasie skraplania się pary wodnej w domu. Można to zauważyć, jeżeli krople wody pojawiają się na oknach, drzwiach i ścianach. Takie zjawisko jest niebezpieczne, ponieważ nierzadko doprowadza do rozwoju grzybów i pleśni, które nie tylko wpływają na jakość konstrukcji, ale przede wszystkim szkodzą zdrowiu.

Aby uniknąć tego rodzaju problemów, trzeba działać jak najszybciej. Czasami zdarza się tak, że konieczne jest przeprowadzenie osuszania warstw izolacji, ścian lub innych elementów. Zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości jest możliwe poprzez utrzymywanie nieco wyższych temperatur, usprawnienie wentylacji oraz docieplenie zewnętrzne, co przełoży się na podniesienie temperatury ścian.