Grzyb w mieszkaniu – jakie niesie niebezpieczeństwa?

odgrzybianie budynków kraków

Gdy wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu utrzymuje się na wysokim poziomie przez długi czas, wówczas istnieje ryzyko rozwoju grzybów. Taka sytuacja niesie ze sobą szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Z tego powodu należy za wszelką cenę nie dopuszczać do rozwoju grzyba. Choć najczęściej jest on widoczny zimą i jesienią, w praktyce wykwity mogą pojawić się o każdej porze roku. W sytuacji gdy grzyb zacznie rozwijać się za meblami lub tapetą, początkowo trudno go zlokalizować. Odgrzybianie poprzez dokładne osuszenie, usunięcie wykwitów i użycie środka grzybobójczego to najskuteczniejsza metoda. Na początku należy jednak usunąć przyczynę. W przeciwnym wypadku wykwity mogą pojawić się ponownie.

Skuteczne odgrzybianie mieszkań i domów

Oprócz zbyt wysokiej wilgotności, na rozwój grzybów ma także wpływ nieprawidłowa cyrkulacja powietrza. Wiele osób zastanawia się dlaczego nagle w mieszkaniu lub domu pojawiły się wykwity. Powodów może być kilka. Pierwszym z nich jest naruszona konstrukcja budynku. Bez względu na to czy mamy do czynienia z cieknących dachem, czy nieszczelną posadzką, wilgoć będzie się systematycznie przedostawać do wnętrza budynku i prędzej czy później rozwinie się grzyb. Niekiedy powodem jest pęknięta rura. W starej instalacji wodno-kanalizacyjnej w każdej chwili może pojawić się nieszczelność, która stopniowo doprowadza do powstawania wykwitów.

Czym grozi przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach

Pierwszym sygnałem, który zdradza obecność grzybów w mieszkaniu jest nieprzyjemny zapach stęchlizny, który utrzymuje się pomimo wietrzenia.

  • Grzyby negatywnie oddziaływują na cały układ oddechowy. Mogą powodować nagłe napady kaszlu, nad którymi trudno zapanować.
  • Negatywnie wpływają także na skórę i układ nerwowy wszystkich osób, które przebywają w zagrzybionych pomieszczeniach. Może też pojawić się wysypka na różnych częściach ciała.
  • Ponadto grzyby mogą powodować podrażnienie i zaczerwienienie oczu.
  • Alergicy nie powinni przebywać w zagrzybionych pomieszczeniach, ponieważ może wiązać się to z nasileniem objawów.
  • Niestety długie przebywanie w takich mieszkaniach może doprowadzić również do powstania nowych alergii, które wcześniej nie występowały u danej osoby.

Czy to koniec negatywnych skutków oddziaływania grzybów na człowieka? Oczywiście, że nie. Okresowo może pojawiać się drętwienie kończyn, długotrwałe bóle głowy, żołądka, katar, a nawet zapalenie zatok. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do niewydolności nerek. Jak widać, lista negatywnych skutków przebywania w mieszkania, w którym znajduje się grzyb jest długa. Z tego względu, w razie zaobserwowania nawet niewielkich wykwitów, należy przeprowadzić profesjonalne odgrzybianie. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że w wilgotnym środowisku grzyb może błyskawicznie się rozwinąć i mały wykwit, w krótkim czasie zajmie całą ścianę.

Odgrzybianie – dodatkowe informacje

W skrajnych przypadkach usunięcia grzyba na stałe wiąże się z konieczności skucia tynków. Niestety jest to konieczne, ponieważ potrafi on głęboko wniknąć w strukturę ściany. Tynk musi być skuty nie tylko w miejscu powstania wykwitu, ale również od 10 do 30 centymetrów poza nim. Tylko takie podejście sprawia, że pozbędziemy się problemu raz na zawsze. Doświadczeni pracownicy firm, które oferują odgrzybianie pomieszczeń pomogą w wyborze konkretnego preparatu, którego głównym celem jest usunięcie grzyba i zarodników.