Jak bezpiecznie korzystać z osuszaczy?

osuszacz niskogramowy LGR

Osuszacze to urządzenia, dzięki którym można w stosunkowo krótkim czasie skutecznie obniżyć wilgotność powietrza. To jednocześnie jedno z najlepszych rozwiązań, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni w mieszkaniu. Na wynajem osuszaczy warto zdecydować się w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest bez wątpienia zalanie pomieszczeń, awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz utrzymująca się wilgoć technologiczna. Mogą okazać się niezbędne także w przypadku przywracania mieszkania lub domu do użyteczności po powodzi. Na czym polega bezpieczne użytkowanie tego typu urządzeń?

Podstawowe informacje na temat osuszaczy

Wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu jest niepożądanym zjawiskiem. Jego skutkiem jest nie tylko osłabienie konstrukcji budynku, ale również rozwój pleśni i grzybów, których obecność negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Oczywiście zanim zdecydujemy się na wynajem osuszaczy powinniśmy zlikwidować źródło problemu, czyli np. naprawić instalację. Wybierając sprzęt, trzeba m.in. wziąć pod uwagę jego wydajność. Ma ona kluczowe znaczenie w kontekście szybkości i skuteczności osuszania. W przypadku stosunkowo niewielkich pomieszczeń wystarczy zwykle 5 l/24 h. Przy większych pokojach lub w razie gdy poziom wilgotności jest naprawdę wysoki, zaleca się wydajność około 20 l/24 h. W tym przypadku warto zdać się na pomoc specjalistów, którzy oferują urządzenia na wynajem.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o użytkowanie opisanych sprzętów jest utrzymywanie pomieszczeń w stanie zamkniętym, zarówno jeśli chodzi o okna, jak i drzwi. Tylko wtedy osuszanie będzie efektywne. Im większy pokój, a dokładniej jego kubatura, tym więcej osuszaczy powinno pracować w jednym czasie. Na skuteczność całego procesu wpływa też ich moc oraz szczelność pomieszczenia. O jakich zasadach trzeba jeszcze pamiętać?

  • Niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa jest odpowiednie ustawienie osuszacza. Pod żadnym pozorem nie może on znajdować się przy ścianach, ani przy źródłach ciepła, czyli np. kaloryferach. W takim przypadku istnieje bowiem spore ryzyko pojawienia się awarii. W jakim miejscu należy zatem postawić urządzenie? Najlepszym miejscem jest środek pomieszczenia. Jeśli z różnych powodów pojawia się konieczność umieszczenia sprzętu bliżej ścian, najbliższa możliwa odległość to 50 cm.
  • Na osuszaczach nie można pod żadnym pozorem kłaść żadnych rzeczy czy ubrań. W przeciwnym wypadku ryzykujemy zapłonem, który w konsekwencji może doprowadzić do pożaru.
  • Kolejne obostrzenie dotyczy niemożności zasłaniania wylotu i wlotu powietrza. W tym momencie bowiem znowu narażamy się na uszkodzenie urządzenia.

O czym jeszcze trzeba pamiętać decydując się na wynajem osuszaczy?

Chcąc uzyskać najlepsze efekty, osuszacze powinny pracować w określonym zakresie temperatur, który został podany przez producenta. Jak wygląda to w praktyce? Zaleca się, aby temperatura w pomieszczeniu wynosiła minimum 20 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza powinna z kolei mieścić się w przedziale od 30% do 90%. Jeśli w pomieszczeniu panują inne warunki, może się okazać, że cały proces nie zapewni nam pożądanych rezultatów. Dobrą praktyką jest zasłonięcie otworów wentylacyjnych przed uruchomieniem sprzętu. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie podnieść efektywność działania osuszaczy. Jeśli chodzi o dodatkowe zasady, które obowiązują w konkretnej firmie, pracownicy z pewnością poinformują nas o ich istnieniu przed wynajmem.