Jak długo trwa osuszanie domu?

woda na oknie

Jeśli chociaż raz w życiu borykałeś się z usuwaniem skutków zalania, to zapewne wiesz, że trzeba działać szybko. Profesjonalna ekipa z fachowym sprzętem zazwyczaj bez zwłoki zjawia się na miejscu. Jednak osuszenie domu to proces, który niestety może trwać długo.

Co wpływa na czas osuszania budynku?

W zależności od metrażu zalanej przestrzeni, użytych materiałów budowlanych i tego, jak głęboko wniknęła woda, usuwanie wilgoci może trwać od kilku dni do kilku tygodniOsuszanie budynków polega nie tylko na usunięciu nagromadzonej na powierzchni wody, ale też usunięciu wilgoci, która wniknęła w ściany i podłogi. Jeśli woda dostanie się do przestrzeni podposadzkowych, potrzeba czasu, aby w całości stamtąd wyparowała. Utrzymywanie się wilgoci w pomieszczeniu może doprowadzić do zagrzybienia ścian, które również należy jak najszybciej zlikwidować.

Jakie urządzenia przyspieszają proces osuszania budynku?

W przypadku awarii, jaką może być pęknięta rura, zalanie przez sąsiada albo przeciekający dach, w pierwszej kolejności próbujemy samodzielnie uporać się z problemem. Usuwanie skutków zalania na własną rękę jest jednak wolniejsze i mniej efektywne, niż w przypadku skorzystania z pomocy fachowców. Do niektórych prac trzeba wykorzystać urządzenia, które są wydajne i skuteczne. Wodę z piwnicy można usunąć pompą, która zasysa ciecz i z pomocą węża wyprowadza ją na zewnątrz. Stosowane są specjalne osuszacze powietrza, wentylatory i turbiny ciśnieniowe, które przyspieszają osuszanie budynku. Promiennik podczerwieni wytwarza ciepłe i suche powietrze, nie powodując przy tym jego ruchu, dlatego może być stosowany do osuszania delikatnych przedmiotów i materiałów. Profesjonalne urządzenia wymuszają kondensację i cyrkulację powietrza, wzmacniając tempo usuwania wilgoci.