Ozonowanie to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod dezynfekcji pomieszczeń, którą przeprowadza się zarówno w obiektach publicznych, biurach, jak i prywatnych domach oraz mieszkaniach. Jej powszechność wynika przede wszystkim ze skutecznego działania, możliwości dotarcia nawet do wyjątkowo trudno dostępnych miejsc oraz bezpiecznego charakteru. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie pozbyć się zarówno bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów oraz nieprzyjemnych zapachów, np. dymu papierosowego, stęchlizny czy zapachów zwierząt. W jaki sposób należy przygotować pomieszczenie, w którym ma zostać przeprowadzone ozonowanie?
Przygotowanie mieszkania krok po kroku
Każda firma, która profesjonalnie przeprowadza ozonowanie poinformuje jak zabezpieczyć mieszkanie. Warto zaznaczyć, że wszystkie z poniżej opisanych czynności mają bardzo istotne znaczenie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo elementów wyposażenia, ale również z uwagi na zdrowie domowników i sąsiadów. Podczas zabiegu dezynfekcji stężenie ozonu jest wysokie, co pozwala na wywołanie pożądanej reakcji chemicznej, w efekcie której dojdzie do zlikwidowania drobnoustrojów oraz zapachów. Niestety, takie stężenie jest niebezpieczne dla człowieka, zwierząt i roślin, stąd konieczne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczeń. Od czego należy zacząć?
- Pierwszym krokiem powinno być dokładne uszczelnienie wszelkich miejsc, przez które mógłby wydostawać się gaz. Mowa przede wszystkim o kratkach wentylacyjnych i szparach pod drzwiami wyjściowymi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ozon nie przedostanie się do sąsiadów, a jednocześnie zostanie uzyskane jego odpowiednio wysokie stężenie.
- Kolejny etap polega na usunięciu ze wszystkich pomieszczeń roślin oraz zwierząt. Zalecane jest także wyniesienie przedmiotów, które są wyjątkowo cenne oraz dywanów.
- Co ze sprzętami RTV i AGD? Tego typu urządzenia należy dokładnie zabezpieczyć folią.
- Co jeszcze warto zrobić? Jeśli na ścianie znajduje się grzyb i w związku z tym pojawił się nieprzyjemny zapach stęchlizny, zaleca się użycie środka grzybobójczego przed wykonaniem ozonowania. Oprócz tego, należy usunąć ciemne ślady w sposób mechaniczny. Dodatkowo, warto zetrzeć wszelkie płyny i rozlane napoje z blatu i innych powierzchni. Pamiętajmy też o zamknięciu wszystkich okien.
Dodatkowe informacje na temat ozonowania
Na czas przeprowadzania dezynfekcji domownicy nie mogą być obecni w żadnym pomieszczeniu. Po wykonaniu wszystkich wyżej opisanych czynności, gdy pracownicy firmy oferującej ozonowanie zjawią się w mieszkaniu, sprawdzą sposób i jakość uszczelnienia, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wszystko przebiega w sposób bezpieczny. Czas realizacji usługi jest uzależniony od metrażu nieruchomości, jednak trzeba liczyć się z nieobecnością przez kilka godzin. Gdy generatory ozonu skończą pracę, konieczne jest dokładne wywietrzenie wszystkich pomieszczeń, aby całkowicie pozbyć się gazu. Domownicy mogą zjawić się w mieszkaniu najszybciej po 2 godzinach od momentu gdy zakończyło się ozonowanie.
Charakterystycznym elementem będzie utrzymujący się zapach świeżości, który wiele osób przyrównuje do stanu po burzy. Powietrze jest także wyjątkowo czyste, co ułatwia oddychanie i zwiększa komfort przebywania w mieszkaniu. Wspomniany zapach utrzymuje się zwykle przez okres kilku tygodni. W niektórych przypadkach, jeśli jest taka potrzeba, ozonowanie może zostać przeprowadzone kilka razy.