Jaki sprzęt potrzebny jest do osuszania mieszkania?

osuszanie mieszkania

Jednym z największych zagrożeń dla większości materiałów wykorzystywanych w budownictwie do tworzenia konstrukcji nośnych oraz wykańczania budynków jest przedłużający się kontakt z wodą lub wilgocią. Może on być spowodowany uszkodzeniem zamontowanej w strefie przyfundamentowej hydroizolacji, przeciekiem wywołanym nieszczelnością pokrycia dachowego, a także poważną awarią hydrauliczną. W grę wchodzą także podtopienia i zalania wynikające z nawalnego deszczu czy wystąpienia z brzegów rzeki bądź pobliskiego zbiornika wodnego. Rozwiązaniem pozwalającym na usunięcie negatywnych skutków takich sytuacji jest profesjonalne osuszanie budynków. W Katowicach usługami w tym obszarze zajmuje się firma Suchy Dom. Przekonajmy się, dlaczego jest to ważne i sprawdźmy, jakimi metodami może być wykonane.

Dlaczego obecność wody i wilgoci jest niebezpieczna?

Woda wsiąkająca w porowatą strukturę będzie powodowała korozję chemiczną danego materiału, wypłukując niektóre substancje, a z innymi wchodząc w rozmaite reakcje, których skutkiem okaże się zmniejszenie wytrzymałości konkretnego elementu. Problemem jest też to, że prowadzi ona do wychładzania się wnętrza oraz tworzy idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów takich jak grzyby czy groźne dla zdrowia bakterie.

Jak osusza się mieszkania?

Istnieje wiele technologii, które można zastosować podczas osuszania elementów konstrukcji budynku i użytych w nim materiałów wykończeniowych. Najczęściej w grę wchodzi wykorzystanie nagrzewnic wtłaczających przesuszone powietrze, a także skorzystanie z osuszaczy kondensacyjnych, które wyłapują wilgoć z powietrza dzięki skraplaniu się wody na silnie wychłodzonej powierzchni lub osuszaczy adsorpcyjnych, gdzie woda jest chemicznie wiązana przez specjalnie dobraną substancję. Możliwe jest też użycie urządzeń emitujących promieniowanie podczerwone lub mikrofalowe, a także stosowanie iniekcji z preparatów powodujących krystalizację i zatykanie porów, pomagającej w przypadku podciągania kapilarnego.