Osuszanie budynku kojarzy nam się przede wszystkim z działaniami podejmowanymi po powodzi, w której doszło do zalania domu lub innego obiektu, czy po zalaniu mieszkania przez sąsiada. Rzeczywiście, w takiej sytuacji osuszanie jest niezbędne, ale to nie jedyne przypadki, gdy podejmujemy się usuwania nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Kiedy jeszcze może być potrzebne osuszanie budynku? – Przykłady
Osuszanie budynku w przypadku nieprawidłowej wentylacji
Osuszanie budynku może być konieczne w przypadku problemów z instalacjami – i nie mówimy tu wyłącznie o usterkach związanych z instalacją wodno-sanitarną, kanalizacyjną i obiegiem wody w instalacjach centralnego ogrzewania. Problem z wilgocią w pomieszczeniach może być powiązany także z nieprawidłową wentylacją, a na to składać się mogą różne czynniki. W nowoczesnym budownictwie stawiamy na bardzo szczelne drzwi i okna. Owa szczelność jest zaletą, ale pod warunkiem, że zapewnimy wewnątrz właściwą wentylację, która pozwoli odprowadzić nadmiar wilgoci z budynku. Wentylacja może być niewłaściwie dobrana, zaniedbana lub uszkodzona. Wtedy osuszanie budynku po pewnym czasie będzie niezbędna.
Osuszanie budynków po pracach budowlanych
Osuszanie budynków będzie potrzebne również po wykonaniu prac budowlanych, przede wszystkim prac tynkarskich i posadzkarskich. Dotyczy to także przebudów i gruntownych remontów, ale głównie etapów wznoszenia nowych obiektów. Budujemy coraz szybciej: terminy realizacji są coraz krótsze. Tynki i wylewki powstające pod koniec procesu budowy powstają w przyspieszonym tempie, z wykorzystaniem dużych ilości wody. Mówimy wówczas o wilgoci technologicznej lub budowlanej. Zanim przejdziemy do prac wykończeniowych, musimy się jej pozbyć – i tu pomocne jest właśnie osuszanie budynku nowoczesnymi technologiami.