Osuszanie posadzek po zalaniu – co trzeba wiedzieć?

osuszanie budynków kraków

Zalanie budynku to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Jej przyczyny mogą być różne. Bardzo często jest to skutek awarii instalacji hydraulicznej lub wycieku od strony sąsiada. Niezależnie od źródła, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań. Osuszanie podposadzkowe przeprowadzone w prawidłowy sposób to najlepszy sposób na ograniczenie późniejszych wydatków oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się pleśni i grzybów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego przeprowadzenie osuszania jest niezbędne?

Utrzymujący się zbyt wysoki poziom wilgotności wpływa zarówno na obniżenie komfortu życia w danym mieszkaniu lub domu, a także osłabienie konstrukcji budynku. Takie środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów i pleśni, a ich obecność powoduje negatywne konsekwencje zdrowotne. Niestety, jeśli pod posadzką zgromadzi się wilgoć, nie należy czekać na jej samodzielne wyschnięcie. Taki proces będzie trwać bardzo długo, a w wielu przypadkach i tak nie uzyskamy zadowalających efektów. Pierwszym krokiem powinno być oczywiście zlikwidowanie źródła problemu, czyli czynnika odpowiadającego za pojawienie się wilgoci. Następnym krokiem jest kontakt z firmą odpowiadającą za osuszanie podposadzkowe.

  • Pierwszą czynnością, którą zwykle podejmują profesjonaliści działający w takiej branży jest zbadanie stopnia zawilgocenia. Po uzyskaniu wyników określa się jaka metoda osuszania najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.
  • Jak długo trwa cały proces? Wszystko zależy od tego jak mocno zawilgocona jest posadzka. Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta – im większy stopień, tym dłużej będzie trwał powrót do pierwotnego stanu. Kolejny czynnik to temperatura powietrza. Oprócz tego, wiele zależy od grubości samej posadzki oraz typu budownictwa.
  • W jakich sytuacjach konieczne jest osuszanie podposadzkowe? Zaleca się jego przeprowadzenie w momencie, gdy poziom wilgotności wylewki betonowej przekracza już 2%. Tego typu pomiary są wykonywane za pomocą wspomnianych już specjalistycznych narzędzi. Wcześniej pracownicy pobierają próbki posadzki z różnych pomieszczeń. Następnie poddaje się je analizie.

Jak wygląda proces osuszania?

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj usunięcie zalegającej pod posadzką wody. W tym celu wykorzystuje się takie urządzenia jak pompy ciśnieniowe. Jedną z bardziej popularnych metod jest osuszanie nadciśnieniowe. W jego trakcie konieczne jest wprowadzenie bardzo suchego powietrza poprzez otwory w posadzce. Dzięki temu, możliwe jest zaabsorbowanie wilgoci przez powietrze. Następnie jest ona transportowana bezpośrednio do dylatacji, skąd wydostaje się do atmosfery. Drugą opcją jest podciśnieniowe osuszanie podposadzkowe. W tym przypadku wilgoć znajdująca się w warstwach izolacyjnych jest odsysana.

Samo pozbycie się wilgoci nie zawsze oznacza koniec prac związanych z osuszaniem. Niestety, jeśli w tym czasie zdążyły rozwinąć się grzyby oraz pleśń, niezbędne będzie również odkażanie. Dzięki temu, uda się zahamować proces ich namnażania się i jednocześnie zlikwidować dotychczasowe wykwity. W niektórych sytuacjach, konieczne może być skucie tynku, a następnie nałożenie preparatu grzybobójczego. Dopiero wtedy można z powrotem nałożyć tynk i farbę. Skorzystanie z usług firmy zajmującej się osuszaniem to najlepszy sposób na pozbycie się problemu od A do Z, a jednocześnie gwarancja, że źródło wycieku zostanie precyzyjnie namierzone.