Osuszanie z wilgoci technologicznej – co warto wiedzieć?

osuszanie budynków kraków

Wilgoć technologiczna to popularne zjawisko, które pojawia się w momencie gdy po wykonaniu prac wykończeniowych w obiektach mieszkalnych, woda nie była w stanie całkowicie odparować. Najczęściej jest to związane z pośpiechem lub niedokładnym suszeniem. Czasem powodem są trudne warunki atmosferyczne, które uniemożliwiają samoistne wyschnięcie ścian. Jeśli zauważymy, że na suficie widoczne są mokre plamy lub wyczujemy nieprzyjemny zapach w mieszkaniu, oznacza to, że potrzebne jest osuszanie budynków.

Skąd bierze się wilgoć technologiczna?

Tego typu problem najczęściej pojawia się w nowo powstałych obiektach oraz starszych, gdzie wykonano generalny remont. Zbagatelizowanie tej kwestii zdecydowanie nie jest dobrą opcją, gdyż wilgoć w krótkim czasie może stać się przyczyną rozwinięcia grzyba oraz pleśni. W trakcie prowadzenia prac budowlanych wykorzystuje się spore ilości wody. Jest ona niezbędna m.in. podczas używania takich materiałów jak beton oraz na etapie tynkowania. Wiele zależy od samej ekipy remontowej. Osoby działające w tej branży bardzo często działają w pośpiechu, dlatego niektóre prace mogą nie zostać przeprowadzone tak jak należy.

Jeśli poziom zawilgocenia jest duży, warunki pogodowe są niesprzyjające lub prace budowlane pozostawiają wiele do życzenia pod względem jakości, ryzyko pojawienia się wilgoci technologicznej jest spore. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest osuszanie budynków. Warto pamiętać, że jeśli w trakcie prac pojawi się konieczność dłuższej przerwy w związku z nadmierną wilgocią, a ekipa nie będzie chciała czekać, zaleca się poszukanie innych fachowców.

Na czym polega osuszanie budynków?

Aby móc cieszyć się pożądanymi efektami, duże znaczenie ma forma osuszania. Pod tym względem zdecydowanie najlepiej sprawdzają się osuszacze kondensacyjne. Zaletą tej metody jest przede wszystkim bezinwazyjne działanie, a oprócz tego możliwość “wyciągnięcia” wilgoci z materiałów budowlanych. Ekipy remontowe dysponują zwykle nagrzewnicami, jednak w tej sytuacji nie osiągniemy pożądanych rezultatów. Wilgoć wniknie w głębsze struktury materiałów, a gdy temperatura powietrza spadnie, powróci na powierzchnię i będzie się skraplać. Osuszacze kondensacyjne, którymi dysponują profesjonalne firmy są znacznie lepszym rozwiązaniem. W tym przypadku bowiem wilgoć skrapla się do zbiornika, który jest zamontowany w urządzeniu i nie powraca.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na osuszacze kondensacyjne?

Kwestią, która bez wątpienia ma kluczowe znacznie dla większości osób jest to, iż za pomocą tego typu sprzętów może zrealizować proces osuszania w bardzo krótkim czasie. Co za tym idzie, zmniejszymy ryzyko przestojów podczas prac budowlanych i opóźnień. W momencie gdzie urządzenie działa, fachowcy mogą z powodzeniem realizować kolejne etapy.

Usunięcie wilgoci technologicznej jest absolutnie niezbędnym procesem, który trzeba koniecznie przeprowadzić jeszcze na etapie prac budowlanych. Takie podejście pozwoli wygenerować spore oszczędności i uchronić się przed takimi sytuacjami jak korozja materiałów, walka z pleśnią czy butwienie mebli. Przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu jest szkodliwe dla zdrowia i negatywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Osuszanie budynków warto zlecić renomowanej firmie, która dysponuje profesjonalnym sprzętem. Na uwagę zasługuje również fakt, iż mieszkańcy mogą liczyć na mniejsze rachunki za ogrzewanie, w porównaniu do sytuacji gdy pojawiłaby się konieczność ogrzewania mieszkania, w którym jest nadmiar wilgoci.