Uszkodzony osuszacz – jak wygląda naprawa?

SUCHYDOM - osuszanie budynków

Osuszacze, tak jak każde inne urządzenia, mogą ulec uszkodzeniu, zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego użytkowania. Na początku warto zaznaczyć, że naprawa urządzeń przeznaczonych do osuszania budynków powinna być wykonana wyłącznie przez profesjonalistów. Działania na własną rękę mogą doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń, a w skrajnych przypadkach są niebezpieczne. Jak w praktyce wygląda naprawa takich urządzeń? Wszystko zależy od rodzaju usterki. W pierwszym etapie osuszacz jest poddawany szczegółowej diagnozie, która na ogół pozwala ustalić przyczynę uszkodzenia. Profesjonalne firmy oferujące wynajem osuszaczy zawsze oddają do eksploatacji w pełni sprawne urządzenia, dlatego warto współpracować wyłącznie ze sprawdzonymi przedsiębiorstwami. 

W jaki sposób przebiega naprawa osuszacza?

Uszkodzony przewód zasilający to jeden z najczęstszych powodów nieprawidłowej pracy osuszacza. Uszkodzenie kabla może prowadzić do zwarcia, dlatego pod żadnym pozorem nie można podłączać takiego urządzenia do instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji należy wymienić cały przewód na nowy. Kolejną częstą awarią jest uszkodzony sterownik, który uniemożliwia prawidłową pracę osuszacza. Teoretycznie sterownik jest częścią, którą można naprawić, jednak w praktyce najczęściej wymienia się go na nowy. Naprawa osuszacza może również polegać na wymianie lub kalibracji czujników. Nieprawidłowo działające czujniki należy ponownie skalibrować. Jeżeli takie działanie nie przynosi żadnego efektu, sensory trzeba wymienić.

Co jeszcze może ulec awarii?

Osuszacze przemysłowe niekiedy wymagają wymiany sorbentu, czyli materiału absorpcyjnego. Jeżeli ta czynność konserwacyjna nie zostanie wykonana, wówczas prawidłowe działanie osuszacza nie jest możliwe. Urządzenia przeznaczone do osuszania pomieszczeń są wyposażone m.in. w elektrozawory. Niestety te elementy mogą ulec uszkodzeniu w trakcie użytkowania sprzętu. W takim przypadku nie ma innej możliwości jak wymiana zepsutych elementów. Każdorazowe zakończenie naprawy kończy się testowaniem.

Wynajem osuszaczy – co warto wiedzieć?

Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach negatywnie wpływa na zdrowie domowników. Pierwszym etapem jest zlokalizowanie i wyeliminowanie przyczyny. Kolejny krok to wynajem osuszaczy. Ich liczba i wydajność są każdorazowo dopasowywane do kubatury konkretnego pomieszczeniach. Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach dotyczących bezpiecznego użytkowania osuszacza. Urządzenia zawsze muszą być ustawione na środku pomieszczenia. Pod żadnym pozorem nie można umieszczać na osuszaczu żadnych ubrań, ścierek i innych przedmiotów, ponieważ sprzęt może ulec uszkodzeniu. Warto również pamiętać, że osuszacz musi być podłączony do prawidłowo działającej instalacji elektrycznej. W przypadku zalania pomieszczenia, należy sprawdzić poprawność działania wszystkich obwodów. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba dokonać pełnego przeglądu instalacji.

Wybierając firmę oferującą wynajem osuszaczy warto sprawdzić jakie konkretne urządzenia oferuje konkretne przedsiębiorstwo. Dobrą praktyką jest wynajmowanie wyłącznie sprawdzonych egzemplarzy produkowanych przez renomowanych producentów. Takie podejście sprawia, że ryzyko awarii osuszacza w trakcie eksploatacji jest ograniczone do minimum. Warto również skontaktować się z przedstawicielem firmy i poprosić o doradztwo. W przypadku profesjonalnego przedsiębiorstwa, każdy zainteresowany usługą wynajmu powinien uzyskać komplet informacji.