Jak zlokalizować wyciek wody?

kamera

Borykasz się z wilgocią w domu, mieszkaniu lub innym użytkowanym budynku? Zastanawiasz się, gdzie dokładnie jest ona zlokalizowana, nie wiesz jednak, jak to ustalić? Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby to zrobić. Zachęcamy do lektury, aby poznać szczegółowe informacje.

Zastosowanie kamery termowizyjnej

Jednym z urządzeń, które świetnie nadaje się do lokalizowania wycieków jest kamera termowizyjna. Pozwala ona na sprawdzenie wycieku z instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Aby technika ta jednak rzeczywiście się sprawdziła, należy mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim do takich pomiarów warto zasłonić okna oraz uprzednio przewietrzyć budynek. Pozwoli to osiągnąć większy kontrast i tym samym uzyskać użyteczne informacje, jeśli chodzi o lokalizowanie wycieków. Wszystko to bez kucia, którego oczywiście większość z nas chciałaby uniknąć.

Wykorzystanie gazu znacznikowego

Inną metodą, która obecnie również jest niejednokrotnie stosowana, jest wykorzystanie tzw. gazu znacznikowego. Składa się on z mieszaniny azotu oraz wodoru, które są bezpieczne dla ludzi. Jest używany do lokalizacji wycieków wody użytkowej oraz z instalacji grzewczej, a metoda ta polega na jego wprowadzaniu pod ciśnieniem do rurociągu. Jeśli natomiast są nieszczelności, dochodzi do jego wydostawania się poprzez szczeliny lub pęknięcia. Technika ta ma wiele zalet, gdyż gaz przenika przez beton, cegły i asfalt, natomiast sam w sobie jest całkowicie niepalny. Również wpływa to na bezpieczeństwo metody.

Pomiary wilgotności ścian

Bardzo prostą metodą jest też mierzenie wilgotności ścian za pomocą specjalnego urządzenia. Technika ta zazwyczaj jest jednak tylko wsparciem, bowiem sama nie gwarantuje stuprocentowej dokładności, a jedynie zawęża obszar poszukiwania wycieku. Fachowcy jednak również chętnie z niej korzystają.

Masz problem ze zlokalizowaniem wycieku wody? Jeśli tak, to koniecznie skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w tym zakresie. Serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.