Jakie są metody lokalizacji wycieków?

przeciekający sufit

Gdy zaczynamy obserwować lub odczuwać problem wycieku w pomieszczeniu, zwykle trudno nam odkryć lokalizację usterki. Instalacje w ścianach, podłogach, sufitach, zabudowach to standard. Jeszcze jakiś czas temu jedyną metodą lokalizacji wycieków we wnętrzach było nasłuchiwanie – podobnie zresztą było z analizą wycieków wody z wodociągu pod gruntem. Obecnie możemy korzystać z metody termowizyjnej wykrywania wycieków wody.

Określenie przybliżonego miejsca usterki miernikiem wilgoci

Zanim przejdziemy do tematu zaawansowanej metody termowizyjnej wykrywania wycieków wody, nawiążmy do tego, w jaki sposób możemy w przybliżony sposób określić miejsce usterki. Wykorzystujemy do tego miernik wilgoci. W jaki sposób działa ta metoda? Jeśli na przykład wilgoć pojawiła się na ścianach, za pomocą nieinwazyjnego miernika możemy dokonać badań na całej powierzchni. W miejscu, w którym najprawdopodobniej znajduje się nieszczelność, miernik wilgoci wskaże najwyższą wartość. Nie tylko sama wilgoć, ale też temperatura w miejscu wycieku ma znaczenie, stąd metoda lokalizacji wycieków za pomocą kamer termowizyjnych.

Lokalizacja wycieków metodą termowizyjną

Dokładniejszej analizy wycieków możemy dokonać za pomocą kamery termowizyjnej. Czuła kamera termowizyjna bada powierzchnie, wskazując obszar o odmiennej temperaturze, co pozwala na identyfikację potencjalnego miejsca nieszczelności instalacji wodnej. Gdy wyciek dotyczy instalacji wody zimnej, za pomocą kamery termowizyjnej będziemy szukać miejsca wychłodzenia. Gdy dotyczy instalacji ciepłej wody użytkowej, będziemy szukać ciepłej plamy (dosłownie). W przypadku wycieku wody zimnej możemy zlokalizować wyciek o wielkości 0,5-1,0 litrów na godzinę, w przypadku wycieku wody ciepłej – nawet wyciek mniejszy, ok. 0,3-0,5 litrów na godzinę. Teoretycznie użycie kamery termowizyjnej jest proste, jednak w praktyce używanie jej do lokalizacji wycieków wymaga nabrania doświadczenia. Operator powinien umieć określić najpierw, w której instalacji doszło do wycieku i jak jest on duży, by finalna diagnoza mogła być naprawdę dokładna.